Kamienie na szaniec – wojna o wartości

“Kamienie na szaniec” dostępne w księgarni internetowej” Aleksandra Kamińskiego ukazały się po raz pierwszy w 1943 roku, kiedy w okupowanej przez Niemców Polsce podziemie wciąż walczyło z wrogiem. Książka natychmiast stała się jedną z najpopularniejszych publikacji w Polsce i inspiracją dla wielu ludzi, którzy codziennie ryzykowali życie, walcząc o ojczyznę. Krótka historia bohaterów, którzy polegli, okazała się wiecznym hołdem na ich cześć i mówiła o bohaterstwie wielu młodych Polaków dużo więcej niż setki tomów pisanych o wojnie do dziś.

Rudy, Alek i Zośka – przyjaciele z warszawskiego gimnazjum

Jan “Rudy” Bytnar, Aleksy “Alek” Dawidowski i Tadeusz “Zośka” Zawadzki byli uczniami warszawskiego Gimnazjum im. Stefana Batorego. Lato 1939 roku to połączenie beztroski i monitorowania coraz bardziej niepokojących wieści z kontynentu. Mimo to młodzież z wielką pasją snuje plany na przyszłość, nie wiedząc, że żaden z nich nie będzie miał możliwości, by je zrealizować. 1 września 1939 Niemcy atakują Polskę, dwa dni później Anglia i Francja wypowiadają im wojnę. W ciągu 21 miesięcy Niemcy pokonują każdego wroga z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, zdobywają całą Europę Północną z wyjątkiem Szwecji, całą Europę Południową z wyjątkiem Portugalii i Hiszpanii, które i tak były w rękach faszystów, oraz całą Europę Zachodnią i Środkową z wyjątkiem neutralnej Szwajcarii. W tym okresie w Polsce powstało państwo podziemne, które nie miało sobie równych i do dziś stanowi przedmiot badań.

Życie za honor i ojczyznę

Zośka, Rudy i Alek trafiają do Szarych Szeregów i Grup Szturmowych, które zajmują się małym sabotażem. To właśnie oni stali za prześmiewczymi akcjami wymierzonymi w okupanta i to oni stali się bohaterami okupowanej Warszawy. Pewnego dnia Rudy zostaje aresztowany przez Gestapo, a po przewiezieniu na Pawiak Niemcy rozpoczynają proces wyjątkowo brutalnych przesłuchań. Chłopak nie ugina się. Kiedy jego przyjaciele go odbijają, Rudy jest już w stanie agonalnym. W akcji postrzelony zostaje również Alek, a obaj harcerze umierają tego samego dnia. Zdruzgotany po śmierci przyjaciół Zośka spisuje swoje wspomnienia, które po jego tragicznej śmierci kilka miesięcy później stały się inspiracją do powstania “Kamieni na szaniec”. Historia trójki gimnazjalistów jest nie tylko autentyczną historią bohaterów, którzy na zawsze mieli zapisać się w historii Polski, ale również uniwersalną opowieścią o tym, jak wojna zniweczyła plany, marzenia i życie wielu osób. W czasach kiedy honor i ojczyzna stanowiły największe wartości, młodzi ludzie czuli, że ginąc za Polskę, spełniają swój obowiązek.